Titta Jurassic Park: The Lost World

Titta Jurassic Park:  The Lost World

Jurassic Park: The Lost World (1997)

ÄventyrActionScience Fiction

Fyra år efter katastrofen reser forskare till ön där dinosaurierna blev uppfödda innan de skeppades till Jurassic Park. Efter katastrofen blev de lämnade alldeles ensamma och forskarna vill nu se vad som hänt när de fick utvecklas naturligt utan inblandning från människan. Det är ingen syn de ville få se.

Direktör: Steven Spielberg
Författare: David Koepp

movavi-3d-video-player

Tittar på Jurassic Park: The Lost World Filmer Online Streaming

Titta Jurassic Park: The Lost World film på nätet, Se på film Jurassic Park: The Lost World online, film Jurassic Park: The Lost World nätet nedladdning, Jurassic Park: The Lost World strömmande online filmer

Titta på gratis filmer Online Streaming utan att ladda ner

Streaming Jurassic Park: The Lost World online film, Titta Jurassic Park: The Lost World Strömma, fulla filmer Jurassic Park: The Lost World, titta på Jurassic Park: The Lost World hela filmen HD, Strömmande film Jurassic Park: The Lost World i Blu-Ray

Jurassic Park: The Lost World Review

Madelen Dale Norway

There's just too many good movies in there to be able to re watch them all.

Tricia D. Layman Canada

I can't recall how many times I've seen this movie, but I am never bored by watching them one more time.

Affiano Arcuri Spain

The first time I watched it, I thought it was just kinda weird only because I didn't expect any of it. But after rewatching it, the movie was awesome!

Nu Spelas Filmer:

Liknande filmer

Titta Jurassic Park
Titta Jurassic World
Titta Jurassic Park III
Titta Jurassic World: Fallen Kingdom
Titta Landet För Längesedan 2: Den Förbjudna Dalen
Titta Godzilla
Titta Journey to the Center of the Earth
Titta Landet för längesedan
Titta King Kong
Titta Den gode dinosaurien
Titta King Kong
Titta Dinosaurier
Titta Journey to the Center of the Earth
Titta We're Back! A Dinosaur's Story
Titta Godzilla: King of the Monsters
Titta En försvunnen värld
Titta 100 Million BC
Titta The Last Dinosaur

Kastar

Jeff Goldblum - Jurassic Park:  The Lost World Jeff Goldblum
as Dr. Ian Malcolm
Julianne Moore - Jurassic Park:  The Lost World Julianne Moore
as Dr. Sarah Harding
Pete Postlethwaite - Jurassic Park:  The Lost World Pete Postlethwaite
as Roland Tembo
Richard Attenborough - Jurassic Park:  The Lost World Richard Attenborough
as John Hammond
Vince Vaughn - Jurassic Park:  The Lost World Vince Vaughn
as Nick Van Owen
Arliss Howard - Jurassic Park:  The Lost World Arliss Howard
as Peter Ludlow
Vanessa Lee Chester - Jurassic Park:  The Lost World Vanessa Lee Chester
as Kelly Curtis Malcolm
Joseph Mazzello - Jurassic Park:  The Lost World Joseph Mazzello
as Tim Murphy
Ariana Richards - Jurassic Park:  The Lost World Ariana Richards
as Lex Murphy
Steven Spielberg - Jurassic Park:  The Lost World Steven Spielberg
as Popcorn-Eating Man
Peter Stormare - Jurassic Park:  The Lost World Peter Stormare
as Dieter Stark
Camilla Belle - Jurassic Park:  The Lost World Camilla Belle
as Cathy Bowman
Thomas Rosales, Jr. - Jurassic Park:  The Lost World Thomas Rosales, Jr.
as Carter
Thomas F. Duffy - Jurassic Park:  The Lost World Thomas F. Duffy
as Dr. Robert Burke
Richard Schiff - Jurassic Park:  The Lost World Richard Schiff
as Eddie Carr
Harvey Jason - Jurassic Park:  The Lost World Harvey Jason
as Ajay Sidhu
Ian Abercrombie - Jurassic Park:  The Lost World Ian Abercrombie
as Butler
Brian Turk - Jurassic Park:  The Lost World Brian Turk
as InGen Worker
Katy Boyer - Jurassic Park:  The Lost World Katy Boyer
as Benjamin's Mom
Colton James - Jurassic Park:  The Lost World Colton James
as Benjamin
Larry Guardino - Jurassic Park:  The Lost World Larry Guardino
as Board member (uncredited)
Eli Roth - Jurassic Park:  The Lost World Eli Roth
as Subway Man
Eli Roth - Jurassic Park:  The Lost World Eli Roth
as Subway Man (Uncredited)
Alex Miranda Cruz - Jurassic Park:  The Lost World Alex Miranda Cruz
as Barge Captain's Son

Besättning

Directing Steven Spielberg Director
Production Gerald R. Molen Producer
Production Colin Wilson Producer
Sound John Williams Original Music Composer
Camera Janusz Kamiński Director of Photography
Editing Michael Kahn Editor
Production Janet Hirshenson Casting
Production Jane Jenkins Casting
Art Rick Carter Production Design
Writing David Koepp Screenplay
Art William James Teegarden Art Direction
Art Larry Guy Clause Construction Foreman
Art Carlo Basail Greensman
Crew Michael Denering Scenic Artist
Production Bonnie Curtis Associate Producer
Production Kathleen Kennedy Executive Producer
Crew Donald D. Hardenburg Propmaker
Art Lauren E. Polizzi Art Direction
Art Paul Sonski Art Direction
Art Gary Fettis Set Decoration
Art Kacy Magedman Art Department Coordinator
Art John Berger Assistant Art Director
Art John Villarino Construction Coordinator
Art Kurt V. Hulett Leadman
Art Lee J. Jashinsky Painter
Art Stefan Dechant Production Illustrator
Art Fred Arbegast Sculptor
Art Linda A. King Set Designer
Art Tony Leonardi Standby Painter
Camera Tomomi Itaya Camera Intern
Camera Scott Froschauer Grip
Camera David B. Nowell Helicopter Camera
Camera Chris Haarhoff Steadicam Operator
Camera David James Still Photographer
Costume & Make-Up Sue Moore Costume Supervisor
Costume & Make-Up Karyn Huston Hairstylist
Costume & Make-Up Judith A. Cory Key Hair Stylist
Costume & Make-Up Cynthia Barr Makeup Artist
Costume & Make-Up Dallas D. Dornan Set Costumer
Crew David McKlveen Carpenter
Crew Gerard R. Arnoult Chef
Crew Tim Gonzales Craft Service
Crew Nadia Venesse Dialect Coach
Crew Jose Pedro Adelman Driver
Crew Tim Gaylord Loader
Crew Jurgen Scharpf Mix Technician
Crew William Ballard Picture Car Coordinator
Crew Mike Cuevas Post Production Assistant
Crew Erica Frauman Post Production Supervisor
Crew Jim Turner Production Controller
Crew René González Projection
Crew Erik Mattson Sequence Supervisor
Crew Judy Malinoski Set Medic
Crew Heather Kelton Set Production Assistant
Crew O.B. Babbs Stand In
Crew M. James Arnett Stunt Coordinator
Crew Laura Albert Stunts
Crew Wayne Williams Transportation Captain
Crew Mike Shannon Transportation Co-Captain
Crew Denny Caira Transportation Coordinator
Production D. Scott Easton Unit Production Manager
Crew Don Levy Unit Publicist
Crew Dustin Meier Utility Stunts
Crew Michael Gleason Visual Effects Editor
Directing Ana Maria Quintana Script Supervisor
Editing Jim Passon Color Timer
Editing Patrick Crane First Assistant Editor
Lighting Paul Avery Best Boy Electric
Lighting Marek Bojsza Electrician
Lighting Brian Lukas Rigging Gaffer
Lighting Jerry Day Rigging Grip
Production Anya Colloff Casting Associate
Production Michael Haro Location Manager
Production Stevie Lazo Production Accountant
Production Sherry Marshall Production Coordinator
Production Peter M. Tobyansen Production Supervisor
Sound Kenneth Wannberg Music Editor
Sound John Neufeld Orchestrator
Sound Gary Rydstrom Sound Designer
Sound Teresa Eckton Sound Effects Editor
Sound Gary Summers Sound Re-Recording Mixer
Sound Richard Hymns Supervising Sound Editor
Visual Effects Tim Alexander Digital Compositors
Visual Effects Megan I. Carlson Visual Effects Coordinator
Visual Effects Ned Gorman Visual Effects Producer
Crew Adria Later Studio Teachers
Crew George Hull Visual Effects Art Director
Sound Robert Jackson Sound
Art Robert Bleckman Set Dresser
Directing Sergio Mimica-Gezzan First Assistant Director
Sound Andre Fenley Assistant Sound Editor
Sound Sandina Bailo-Lape Foley Editor
Art Andrew Petrotta Assistant Property Master
Camera Jack Glenn Dolly Grip
Camera Jim Kwiatkowski Key Grip
Costume & Make-Up Marie Boller Key Costumer
Crew Robert 'Bobby Z' Zajonc Aerial Coordinator
Crew C. Ransom Walrod Marine Coordinator
Directing Sean Hobin Second Assistant Director
Editing Gary Burritt Negative Cutter
Lighting David Devlin Lighting Director
Production Barbara Harris ADR Voice Casting
Production Todd M. Lachniet Assistant Production Coordinator
Sound Lindakay Brown ADR Editor
Sound Tom Boyd Musician
Sound Michael Silvers Supervising ADR Editor
Visual Effects Miguel A. Fuertes Lead Animator
Visual Effects Richard J. Landon Mechanical Designer
Sound Ewa Sztompke Dialogue Editor
Sound Sara Bolder Dialogue Editor
Sound Christopher Boyes Assistant Sound Designer
Sound Dean Drabin ADR Mixer
Sound Ann Hadsell ADR Recordist
Sound Frank 'Pepe' Merel Foley Recordist
Sound Tony Eckert Foley Mixer
Sound Bruce Lacey Foley Editor
Sound Dennie Thorpe Foley Artist
Sound Jana Vance Foley Artist
Sound Ron Judkins Sound
Writing Michael Crichton Novel
Art Jerry Moss Property Master
Directing David Koepp Second Unit Director