Titta Resident Evil: Apocalypse

Titta Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse (2004)

SkräckActionScience Fiction

Efter att med en hårsmån ha undkommit fasorna i den underjordiska anläggningen, kastas Alice in i ett rasande krig mellan levande och odöda - och den här gången ovan jord. Raccoon City är satt i karantän och Alice slår ihop sig med ett gäng elitsoldater ledda av Valentine och Carlos. De har fått i uppdrag att rädda den försvunna Angie - dotter till Dr. Ashford som skapade det muterade viruset som härjar i staden. Det blir en intensiv kamp mot tiden där de möter horder av blodtörstiga zombies, muterade hundar och den mest skräckinjagande fiende de någonsin ställts inför...

Direktör: Alexander Witt
Författare: Paul W.S. Anderson

movavi-3d-video-player

Tittar på Resident Evil: Apocalypse Filmer Online Streaming

Titta Resident Evil: Apocalypse film på nätet, Se på film Resident Evil: Apocalypse online, film Resident Evil: Apocalypse nätet nedladdning, Resident Evil: Apocalypse strömmande online filmer

Titta på gratis filmer Online Streaming utan att ladda ner

Streaming Resident Evil: Apocalypse online film, Titta Resident Evil: Apocalypse Strömma, fulla filmer Resident Evil: Apocalypse, titta på Resident Evil: Apocalypse hela filmen HD, Strömmande film Resident Evil: Apocalypse i Blu-Ray

Resident Evil: Apocalypse Review

Tommy Aslam Norway

It was the exact opposite for me. I loved the first one and was very meh.. about the second.

Nicholas Lacharité France

I absolutely love this movie. If you haven't seen it I would definitely recommend this movie.

Facondo Pugliesi Italy

This movie is so good!

Nu Spelas Filmer:

Liknande filmer

Titta Resident Evil
Titta Resident Evil: Extinction
Titta Matrix Revolutions
Titta Resident Evil: Degeneration
Titta Warm Bodies
Titta Matrix Reloaded
Titta Maze Runner: The Death Cure
Titta Maze Runner: The Scorch Trials
Titta Mad Max: Fury Road
Titta World War Z
Titta Maggie
Titta Zombieland
Titta The Expendables
Titta Kill Bill: Vol. 1
Titta Terminator Salvation
Titta Terminator 2 - Domedagen
Titta Matrix
Titta I Am Legend

Kastar

Milla Jovovich - Resident Evil: Apocalypse Milla Jovovich
as Alice
Sienna Guillory - Resident Evil: Apocalypse Sienna Guillory
as Jill Valentine
Oded Fehr - Resident Evil: Apocalypse Oded Fehr
as Carlos Olivera
Thomas Kretschmann - Resident Evil: Apocalypse Thomas Kretschmann
as Major Cain
Sophie Vavasseur - Resident Evil: Apocalypse Sophie Vavasseur
as Angie Ashford
Razaaq Adoti - Resident Evil: Apocalypse Razaaq Adoti
as Sgt. Peyton Wells
Jared Harris - Resident Evil: Apocalypse Jared Harris
as Dr. Ashford
Mike Epps - Resident Evil: Apocalypse Mike Epps
as L.J.
Sandrine Holt - Resident Evil: Apocalypse Sandrine Holt
as Terri Morales
Matthew G. Taylor - Resident Evil: Apocalypse Matthew G. Taylor
as Nemesis
Zack Ward - Resident Evil: Apocalypse Zack Ward
as Nicholai Ginovaeff
Iain Glen - Resident Evil: Apocalypse Iain Glen
as Dr. Isaacs
Dave Nichols - Resident Evil: Apocalypse Dave Nichols
as Captain Henderson
Stefan Hayes - Resident Evil: Apocalypse Stefan Hayes
as Yuri Loginova
Geoffrey Pounsett - Resident Evil: Apocalypse Geoffrey Pounsett
as Mackenzie
Shaun Austin-Olsen - Resident Evil: Apocalypse Shaun Austin-Olsen
as Priest
Geny Walters - Resident Evil: Apocalypse Geny Walters
as Mrs. Priest
Megan Fahlenbock - Resident Evil: Apocalypse Megan Fahlenbock
as Marla Mapes
Robert Morelli - Resident Evil: Apocalypse Robert Morelli
as Director
Aaron Abrams - Resident Evil: Apocalypse Aaron Abrams
as Assistant
Chris Benson - Resident Evil: Apocalypse Chris Benson
as Lance Halloran
Martin Martinuzzi - Resident Evil: Apocalypse Martin Martinuzzi
as Overworked Detective
Brad Borbridge - Resident Evil: Apocalypse Brad Borbridge
as Overworked Sergeant
Frank Chiesurin - Resident Evil: Apocalypse Frank Chiesurin
as Sniper
Ron Benjamin - Resident Evil: Apocalypse Ron Benjamin
as Bum
Kevin Hare - Resident Evil: Apocalypse Kevin Hare
as Home Owner / Scientist
Heather Dick - Resident Evil: Apocalypse Heather Dick
as Older Woman
Alex Courey - Resident Evil: Apocalypse Alex Courey
as Suit #1
John Detoro - Resident Evil: Apocalypse John Detoro
as Suit #2
Billy Khoury - Resident Evil: Apocalypse Billy Khoury
as Suit #3
Sava Drayton - Resident Evil: Apocalypse Sava Drayton
as Suit #4
Nicole Ann St. Hill - Resident Evil: Apocalypse Nicole Ann St. Hill
as Undead Gaudy Hooker
Ricardo Betancourt - Resident Evil: Apocalypse Ricardo Betancourt
as Burly Cop #1
Ted Ludzik - Resident Evil: Apocalypse Ted Ludzik
as Burly Cop #2
Michelle Latimer - Resident Evil: Apocalypse Michelle Latimer
as Tech #1
Catherine Burdon - Resident Evil: Apocalypse Catherine Burdon
as Tech #2
Rebecca Sims - Resident Evil: Apocalypse Rebecca Sims
as Undead Little Girl
Christopher Weedon - Resident Evil: Apocalypse Christopher Weedon
as Undead Little Boy #1
Billy Parrott - Resident Evil: Apocalypse Billy Parrott
as Security Guard
Derek Aasland - Resident Evil: Apocalypse Derek Aasland
as Featured Graveyard Undead 1 (as Derek Asland) / Featured "Surplus" Undead #3
Richard Harte - Resident Evil: Apocalypse Richard Harte
as Featured Graveyard Undead 2 / Featured Rooftop Undead #2
Simon Girard - Resident Evil: Apocalypse Simon Girard
as Chopper Pilot #1
Dean Copkov - Resident Evil: Apocalypse Dean Copkov
as Chopper Pilot #2
Jeff White - Resident Evil: Apocalypse Jeff White
as Chopper Pilot #4
Tim Burd - Resident Evil: Apocalypse Tim Burd
as Refugee #1
Natalie Charles - Resident Evil: Apocalypse Natalie Charles
as Refugee #2
Pierre Henry - Resident Evil: Apocalypse Pierre Henry
as Screaming Soldier
Jim Codrington - Resident Evil: Apocalypse Jim Codrington
as Lieutenant
Deborah Valente - Resident Evil: Apocalypse Deborah Valente
as Tech
Malcolm Fiddick - Resident Evil: Apocalypse Malcolm Fiddick
as Reflection Undead
Malcolm Xerxes - Resident Evil: Apocalypse Malcolm Xerxes
as Featured City Hall Undead #1
Michy Gustavia - Resident Evil: Apocalypse Michy Gustavia
as Featured City Hall Undead #2
Shane Mackinnon - Resident Evil: Apocalypse Shane Mackinnon
as Featured City Hall Undead #3
Ed Fielding - Resident Evil: Apocalypse Ed Fielding
as Featured City Hall Undead #4
Stephen R. Hart - Resident Evil: Apocalypse Stephen R. Hart
as Featured City Hall Undead #5
Sandi Stahlbrand - Resident Evil: Apocalypse Sandi Stahlbrand
as Reporter #1
Christopher Marren - Resident Evil: Apocalypse Christopher Marren
as Guard
Tom Gerhardt - Resident Evil: Apocalypse Tom Gerhardt
as Zombie Dad
Amber Marshall - Resident Evil: Apocalypse Amber Marshall
as Daughter
Venice Grant - Resident Evil: Apocalypse Venice Grant
as Undead Stripper #1
Ana Danilina - Resident Evil: Apocalypse Ana Danilina
as Undead Stripper #2
Ingrid Johansson - Resident Evil: Apocalypse Ingrid Johansson
as Featured IV Woman Undead
Jeffrey Weedon - Resident Evil: Apocalypse Jeffrey Weedon
as Undead Little Boy #2
Melanie Tonello - Resident Evil: Apocalypse Melanie Tonello
as Featured Undead Kid #1
Annabel Chu - Resident Evil: Apocalypse Annabel Chu
as Featured Undead Kid #2
Joey Jefferson - Resident Evil: Apocalypse Joey Jefferson
as Featured Undead Kid #3
Heather Braaten - Resident Evil: Apocalypse Heather Braaten
as Featured Rooftop Undead #1
Joey Beck - Resident Evil: Apocalypse Joey Beck
as Featured Rooftop Undead #3
Eric Morgan - Resident Evil: Apocalypse Eric Morgan
as Featured Undead City Walker #1
Gene Pyrz - Resident Evil: Apocalypse Gene Pyrz
as Featured Undead City Walker #2
Torquil Colbo - Resident Evil: Apocalypse Torquil Colbo
as Featured Undead City Walker #3
Joan Moore - Resident Evil: Apocalypse Joan Moore
as Featured Undead City Walker #4
Peter C. Wylde - Resident Evil: Apocalypse Peter C. Wylde
as Featured Undead City Walker #5
Garry Geddes - Resident Evil: Apocalypse Garry Geddes
as Featured Undead City Walker #6
Dionne Renee - Resident Evil: Apocalypse Dionne Renee
as Featured Undead City Walker #7
Janessa Crimi - Resident Evil: Apocalypse Janessa Crimi
as Featured Undead Kid #4
Dan Ellery - Resident Evil: Apocalypse Dan Ellery
as Featured Graveyard Undead 1
Sharon Moore - Resident Evil: Apocalypse Sharon Moore
as Featured "Surplus" Undead #2
Jo Chim - Resident Evil: Apocalypse Jo Chim
as Network Anchor #1
Bobby Prochaska - Resident Evil: Apocalypse Bobby Prochaska
as Network Anchor #2
Jazz Mann - Resident Evil: Apocalypse Jazz Mann
as Reporter #2
Larissa Gomes - Resident Evil: Apocalypse Larissa Gomes
as Reporter #3
Gregory White - Resident Evil: Apocalypse Gregory White
as Lab Technician
Roman Podhora - Resident Evil: Apocalypse Roman Podhora
as Leader Umbrella Guard
Brian King - Resident Evil: Apocalypse Brian King
as Umbrella Gate Guard
Rob Hall - Resident Evil: Apocalypse Rob Hall
as Featured School Undead
Eric Mabius - Resident Evil: Apocalypse Eric Mabius
as Matt Addison (archive footage)

Besättning

Writing Paul W.S. Anderson Screenplay
Directing Alexander Witt Director
Production Paul W.S. Anderson Producer
Production Jeremy Bolt Producer
Production Don Carmody Producer
Production Dennis Chapman Line Producer
Production Bernd Eichinger Executive Producer
Production Samuel Hadida Executive Producer
Production Victor Hadida Executive Producer
Production Robert Kulzer Executive Producer
Production Tina Gerussi Casting
Costume & Make-Up Mary E. McLeod Costume Design
Editing Eddie Hamilton Editor
Art Paul D. Austerberry Production Design
Art Nigel Churcher Art Direction
Production Robyn Ray Casting Consultant
Production Daniel S. Kletzky Associate Producer
Production Hiroyuki Kobayashi Associate Producer
Production Martin Moszkowicz Executive Producer
Sound Jeff Danna Original Music Composer
Camera Derek Rogers Director of Photography
Camera Christian Sebaldt Director of Photography
Art Fabian Jonathan Art Direction
Art Steven Essam Set Decoration
Art David G. Fremlin Assistant Art Director
Art Kirk Cheney Construction Coordinator
Art Philip Spurvey Location Scout
Art Stephen Paisley Painter
Art Martin L. Mercer Sculptor
Art Mayumi Konishi-Valentine Set Designer
Camera Roberto W. Contreras D. Camera Operator
Camera Tony Magaletta First Assistant Camera
Camera Sean Jensen Steadicam Operator
Camera Rolf Konow Still Photographer
Costume & Make-Up Teresa Buccione Key Hair Stylist
Crew Elia Cmiral Additional Music
Crew Charles Taylor Armorer
Crew Shawney Cohen CG Supervisor
Crew Sharon Moore Choreographer
Crew Simone Lindo Craft Service
Crew Julie Adams Dialect Coach
Crew Kyle Menzies Digital Effects Supervisor
Crew John Coles Driver
Crew Dave Axford Makeup Effects
Crew Gregor Hutchison Post Production Supervisor
Crew David McElroy Production Office Assistant
Crew Matthew Lammerich Scenic Artist
Crew John Jay Hebert Second Unit Cinematographer
Crew Rick Leary Sequence Supervisor
Crew Steve Holt Set Medic
Crew Steve Lucescu Stunt Coordinator
Crew Nick Alachiotis Stunts
Crew Vladimir Popovic Systems Administrators & Support
Crew Joel Green Unit Publicist
Crew Joel Harris Utility Stunts
Crew Anthony Nocera Video Assist Operator
Crew Sue Len Quon Visual Effects Editor
Directing Alan Goluboff Assistant Director
Directing Carol Pears Script Supervisor
Editing Claire McGrane Digital Intermediate
Lighting John O'Boyle Best Boy Electric
Lighting Kevin Barnes Electrician
Lighting Kevin Alanthwaite Gaffer
Lighting Alex Murtaza Lighting Artist
Lighting Ian Foulds Rigging Gaffer
Lighting Tracy Shaw Rigging Grip
Production Jonathan Matthews Location Manager
Production James F. Breithaupt Production Accountant
Production Kimberley Bradley Production Coordinator
Production Nan Skiba Production Manager
Production Chris Ellefson Researcher
Sound Denis Bellingham Boom Operator
Sound Alex Bullick First Assistant Sound Editor
Sound Steve Baine Foley
Sound Tony Lewis Music Editor
Sound Liz Gallacher Music Supervisor
Sound Nicholas Dodd Orchestrator
Sound David Lee Production Sound Mixer
Sound Craig Henighan Sound Designer
Sound Kevin Banks Sound Editor
Sound Nathan Robitaille Sound Effects Editor
Sound Todd Beckett Sound Re-Recording Mixer
Sound Craig Henighan Supervising Sound Editor
Visual Effects Barb Benoit Digital Compositors
Visual Effects Steve Parsons Visual Effects
Visual Effects Sarah McMurdo Visual Effects Coordinator
Visual Effects Mark Halsall Visual Effects Producer
Visual Effects Dennis Berardi Visual Effects Supervisor
Writing Rob McCallum Storyboard
Crew John Charles Software Engineer
Camera Clyde Miller Aerial Camera
Camera Monty Montgomerie Key Grip
Costume & Make-Up Marie Nardella Key Makeup Artist
Visual Effects Brian Anderson 3D Animator
Art Nick Fischer Set Dresser
Art Glyn Tebbutt Title Designer
Camera Renée Pilgrim Camera Loader
Camera Thomas Care Dolly Grip
Camera Randy Burbidge Grip
Costume & Make-Up Madeline Brian Costume Illustrator
Costume & Make-Up Adam Smith Key Costumer
Costume & Make-Up Paul Jones Makeup Effects Designer
Crew Shelley Cook Aerial Coordinator
Crew Guillaume Carpentier Pilot
Crew Tom Blacklock Pyrotechnician
Directing Pierre Henry First Assistant Director
Directing Grant Lucibello Second Assistant Director
Directing Cameron Kuc Third Assistant Director
Editing Tom Mayclim Negative Cutter
Production Darron Leiren-Young Assistant Production Coordinator
Production Ian Maxwell Assistant Production Manager
Production Roberta Romano Casting Assistant
Sound Stephen Barden ADR Editor
Sound Russ Miller Musician
Sound Jeff Danna Music Score Producer
Visual Effects Jean-Louis Billard 3D Artist
Visual Effects Emily Cobb 3D Modeller
Visual Effects Conrad Dueck 3D Supervisor
Visual Effects Mark Palowich CG Animator
Writing Mark Palowich Story Editor
Writing Monica Sandstede Story Editor